Rosół chiński

Przepis dodany 12:55 przez admin

  • Czas przygotowania - 4 godz.
  • Proporcje - 2 litry

( 4.33 )
15 Ocen (kliknij na gwiazdkę żeby dać ocenę)

Ten przepis powinien pojawić się tutaj dawno temu, ponieważ jest bazą dla prawie wszystkich zup chińskich i dodatkiem dla wielu chińskich potraw. Dodatek anyżu jest opcjonalny według uznania ponieważ daje rosołowi wyraźny anyżkowy smak, który niektórym może nie odpowiadać, a poza tym "anyżowy" rosół jako baza do zup i innych potraw może zbyt mocno wpływać na smak dania. Rosół można podawać samodzielnie np. z makaronem jajecznym lub sojowym.

Składniki:

2 litry wody
1 kg kurczaka na rosół (ja użyłem 4 skrzydełka, 1 nogę, 1 szyjkę indyka)
150 g marchwi, pociętej na duże kawałki
1/4 selera, pocięta na kilka dużych kawałków
1 cebula, pocięta na ćwiartki
natka z 1 pietruszki
3 cm korzenia imbiru, pociętego na kilka kawałków
1 listek laurowy
1/2 łyżeczki pieprzu
1 łyżka sosu sojowego
1 gwiazdka anyżu gwiazdkowego (opcjonalnie)

Przygotowanie:

  1. Zagotowujemy wodę w dużym garnku, dodajemy kurczaka i gotujemy na małym ogniu 1 godz. Na początku gotowania na wierzchu zaczyna zbierać się gęsta szara piana, zbieramy ją co parę minut i wyrzucamy. Kiedy piana przestaje się pojawiać, przykrywamy garnek pokrywką.

  2. Po godzinie dodajemy pozostałe składniki i gotujemy pod przykryciem 3 godziny. Po ugotowaniu odcedzamy rosół przez sitko. Rosół możemy wykorzystać jako samodzielną zupę np. z makaronem jajecznym albo sojowym lub jako baza do zup i dodatek do potraw. Rosół możemy też wykonać na zapas w dużej ilości i pozamrażać w słoikach.


Ilość wyświetleń: 22280

Skomentuj:

Nick:

Przepisz kod z obrazka:

Barysio

03.02.2014 14:41

Każdy wywar mięsno warzywny powinniśmy gotować od wody zimnej... Pojawienie się na powierzchni "piany" to nic innego jak ścięte białko (pot. zwane "szumowiną"), którego również nie powinno się zbierać z wywaru... Żelazną zasadą w przyrządzeniu dobrego bulionu jest tzw. "wolny ogień" - nie można doprowadzić rosołku do wrzenia - spowoduje to szybki rozkład białek, po czym wywar stanie się mętny i nieapetyczny. Użycie większych ilości warzyw spowoduje iż bulion będzie bardziej esencjionalny - pod żadnym pozorem nie dodajemy ulepszaczy typu wegeta, ani żadnych kostek rosołowych - fałszują one prawdziwy smak domowego bulionu. Doprawiamy taką zupkę w ostatniej fazie gotowania. Pozdrawiam

Marcin

02.03.2013 18:12

Rosół można zamrtozić w woreczkach na lód. Jedna kosta to mniej więcej jedna łyżka.

szekspirr

20.12.2010 01:41

Bardzo smaczna i aromatyczna zupa. Warto zrobić ja dzień przed podaniem, wtedy przez noc "przegryzie" się i ma jeszcze bardziej intensywny smak.

tk1001

02.03.2009 18:30

Nie polecam tej metody - nie spotkałem jeszcze słoika, który wytrzyma zamrażanie zupy :) Zamiast tego - schłodzić wywar i zapakować do woreczków strunowych (wielokrotnego zamykania). Tak porcjowaną zupę możemy przechowywać w zamrażarce.

WuJot

21.03.2008 20:47

Wydaje mi się, że to Ramen ;))

gosia3867

25.04.2007 08:03

Apropo's zimnej wody .... Moja mama zawsze zaczyna tak rosól, twierdzi że jak sie wsadzi mięso do zimnej wody, to powoli uwalniają się z niego smaki i zapachy. A jak wsadzi sie do goracej, to białko zawarte w mięsie scina się i nie wypuszcza powyższych w takich ilościach.

grot74

24.04.2007 21:27

Gotowanie jarzyn i mięsa z solą w odpowiedniej kolejności ma duże znaczenie. Istotnie w przypadku przygotowania esencjonalnych bulionów należy mięso i jarzyny włożyć do zimnej wody soląc mniej więcej w 2/3 czasu gotowania. Celem tego procesu jest wydobycie smaku jarzyn i mięsa. Po tym zabiegu jarzyny nie nadają się do jedzenia, bo wszystko co dobre jest juz w rosole. jiǎotùsānkū grot74

sulaco33

24.04.2007 10:13

Mam wrażenie, że w większości przepisów na rosół po chińsku mięso wkłada się do zimnej wody i na wolnym ogniu doprowadza do wrzenia. Tak Bogiem a prawdą nie wiem, jakie ma to znaczenie dla smaku czy jakości produktu finalnego, jednakowoż pozwalam sobie zwrócić na to uwagę. Aha, w różnych przepisach przepisach pojawiał się również seler naciowy jako warzywny składnik zupy. Pozdrawiam, sulaco33