Przejdź do treści

Wypalanie woka ze stali węglowej

Closeup of chef throwing prawns from wok pan in fire. Fresh asian food preparation on dark background.

WYPALANIE WOKA ZE STALI WĘGLOWEJ

Wypalanie woka to niezbędny zabieg, który musimy wykonać przed użytkowaniem nowo zakupionego stalowego woka. Przygotowana poniżej instrukcja wypalania woka to efekt moich własnych doświadczeń, które nabyłem w ciągu ostatnich kilkunastu lat podczas wypalania kilkudziesięciu woków. Nie zajmuję się wypalaniem woków usługowo, jednak od roku 2000, kiedy zainteresowałem się kuchnią chińską miałem okazję wypalić kilka woków dla siebie, kilka dla rodziny, kilkanaście dla znajomych, kilka do prezentacji i (wyjątkowo) klika dla klientów sklepu. Technika ta ewoluowała a obecny przepis uważam za niemal doskonały, najważniejszą modyfikacją jest wstępne wypalanie na sucho.

Zobacz Woki ze stali węglowej w naszym sklepie

Surowy (zaraz po zakupie) wok ze stali węglowej należy poddać procesowi wypalania. Stal węglowa (o dużej zawartości węgla) pod wpływem podgrzewania zaczyna pokrywać się czarną, węglową powłoką. Powłoka węglowa staje się naturalną warstwą zabezpieczająca przed rdzewieniem i przywieraniem smażonych składników. Aby przyśpieszyć formowanie się węglowej powłoki, przed rozpoczęciem użytkowania należy wok poddać procesowi wypalania.

WYPALANIE WOKA (przed pierwszym użyciem):

  1. Zmyć dokładnie powłokę olejową zabezpieczającą wok używając szorstkiego zmywaka i gorącej wody z płynem.
  2. Wstawić wok na jak największy gaz i podgrzewać „na sucho” aż dno zrobi się grafitowe. Następnie trzymając woka za rączkę opalać wszystkie ścianki aż całe wnętrze zrobi się grafitowe. Wok jest wstępne wypalony „na sucho”. WSKAZÓWKA: zamiast trzymać wok cały czas za rączkę (co jest dosyć męczące), można wsunąć ściankę woka pod żeliwny ząb kratki palnika i czekać aż ścianka zbliżona do gazu się opali, następnie przekręcić wok tak aby opalała się dalsza cześć ścianki. W ten sposób opalić cały wok.
  3. Następnie przy pomocy papieru kuchennego nanieść punktowo cieniutką warstwę oleju na dno woka (aby uniknąć poparzenia papier możemy trzymać szczypcami kuchennymi) i w tym miejscu opalać aż dno zrobi się czarne, stopniowo opalać w ten sposób ścianki aż całe wnętrze woka będzie czarne. WAŻNE: NANOSIMY MINIMALNĄ WARSTWĘ OLEJU – STAL MA BYĆ TYLKO MUŚNIĘTA OLEJEM (jeżeli użyjemy za dużo oleju czarna warstwa zrobi się za gruba i zacznie odpadać przy pierwszym użyciu woka).
  4. Następnie wystudzić wok, umyć ciepłą wodą i szorstkim zmywakiem (bez płynu), osuszyć na gazie i natrzeć kroplą oleju. Wok jest wypalony i gotowy do użycia.UWAGA! Wypalanie należy przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu (wytwarzają się spore ilości dymu). Najlepiej zamknąć drzwi do kuchni, włączyć wyciąg kuchenny, ewentualnie otworzyć okno.

KONSERWACJA WOKA (po każdym użyciu):

  1. Zaraz po każdym użyciu należy wok opróżnić (nie trzymać w woku jedzenia na później), wyszorować specjalną bambusowa szczotką lub szorstkim zmywakiem, samą woda bez użycia detergentów. Dokładnie osuszyć (stawiając krótko na gazie).
  2. Natrzeć wnętrze woka niewielka ilością oleju, podgrzać lekko na gazie w celu zakonserwowania czarnej, błyszczącej powłoki. Wytrzeć nadmiar oleju.
  3. Taki sposób konserwacji zabezpieczy wok przed rdzewieniem i przygotuje go do kolejnego użycia.

Woka nie można zniszczyć jeżeli zaniechałeś konserwacji i cały zardzewiał, należy go dokładnie wyczyścić metalowym zmywakiem (a nawet można użyć papieru ściernego) i przeprowadzić ponownie wypalanie.

Zobacz Woki ze stali węglowej w naszym sklepie

Przygotowany przez nasz dokładny film instruktażowy:
Wypalanie woka ze stali węglowej NA DOMOWYM PALNIKU (wersja krótka)


Wypalanie woka ze stali węglowej NA DOMOWYM PALNIKU (wersja pełna)

Pozdrawiam

Przemek Przesmycki
KuchnieOrientu.pl

27 komentarzy do “Wypalanie woka ze stali węglowej”

    1. Dzień dobry, po dokładnym wypaleniu woka według instrukcji na filmie, powłoka węglowa zaczęła schodzić po pierwszym przygotowaniu potrawy. Czy wok nadaje się jeszcze do użytku i czy można go jakoś “naprawić”?

  1. Mój wok po wypalaniu nie jest jednolicie czarny a posiada prześwity jakby brązowo złote . Czy oznacza to ze został źle wypalony ?

  2. Pewne przebarwienia zawsze występują. Nie ma ich co na siłę poprawiać bo po kilku nakładaniach oleju otworzy się zbyt gruba warstwa węglowego nalotu i odpadnie przy pierwszym użyciu. Jeżeli podczas smażenia na jaśniejszych punktach jedzenie się nie przykleja to znaczy, że jest OK.

  3. Witam. Po wypaleniu woka, po jego wymyciu i konserwacji, kiedy wycieram nadmiar oleju na papierze zostaje czarna sadz-jak gdybym wytarl brudna podloge- czy to dobrze czy popelnilem jakis blad w trakcie przygotowywania woka do pierwszego uzycia??

  4. Witam, wszystko jest OK. Zawsze po umyciu i wtarciu oleju na papierze zostaje ślad węglowy. Są to śladowe ilości nie widoczne i niewyczuwalne w jedzeniu. Korzystam z woka regularnie i zawsze przy wcieraniu oleju na papierze zostaje czarny ślad. Najważniejsze, żeby czarna patyna nie odpadała kawałkami podczas smażenia.

  5. Wypalenie woka non-stick to niestety bardzo niedobra sprawa. Prawdopodobnie wok został przez to uszkodzony. Podczas opalania wytwarza się bardzo wysoka temperatura, która może zniszczyć powłokę nieprzywierającą.

    Wok ze stali węglowej jest najlepszy do smażenia na dużym ogniu z mieszaniem “stir-fry”. Do innych prac jak duszenie, smażenie na średnim ogniu, frytowanie etc. patelnie non-stick mogą być także przydatne.

  6. Rozumiem, że chodzi o jakiś rodzaj palnika ręcznego? Pewnie można ale osobiście nie próbowałem. Można zaryzykować bo jeżeli się coś nie uda wystarczy zatrzeć wok do gołej blachy i spróbować innym sposobem.

    1. Wypalam wok regularnie używając palnika do topienia złota w mojej pracowni, efekt powalający ze względu na wysoką temperaturę oraz duży płomień. Palnik z kompresorem to pare tysi, a zwykły gazowy wolnossący tylko sadzą okopca.

  7. To ja mam inne pytanie – ponieważ w moim domu jest dużo czujek przeciwpożarowych podłączonych do monitoringu i już nie raz postawiłam na równe nogi monitoring przypalając kotleta czy rozpryskując lakier do włosów niedaleko czujki (! strach cokolwiek robić ;-), a oni się ze mnie śmieją jak norki, czy mogę wypalić woka nad ogniskiem?? 🙂

  8. Rozumiem ze dymić może się dosyć intensywnie ale czy taki zapach jakby palonego plastiku jest normalny?? Czy to może znaczy ze nie zmyłem oryginalnego oleju wystarczająco dobrze? Czy wpływa to na dalsze używanie Woka?

  9. Zapach spalonego plastiku jest bardzo nietypowy. Wypalałem wiele woków i nic takiego nigdy się nie zdarzyło. Generalnie nic w woku nie powinno tak śmierdzieć nawet olej fabryczny. Wok się bardzo rozgrzewa i może przypalić coś w okolicy. Raczej szukałbym przyczyny w czymś obok kuchenki (butelka od oleju, plastikowy kubek) lub narzędziu użytym (szczypce z tworzywa sztucznego?). I nie ma obaw wok jest niezniszczalny, jeżeli coś się na nim bardzo przypali lub wok zardzewieje wystarczy zetrzeć papierem ściernym i ponownie wypalić. Jeżeli się zegnie wystarczy wyklepać:)

  10. Witam
    Mam woka ze stali weglowej Niestety nie zostal wypalony przed pierwszym uzyciem i troche mi jedzenie przywiera Czy mozna go wyszorowac i wypalic?

    1. Przemek Przesmycki

      Tak jak najbardziej, można go wyczyścić papierem ściernym i wypalić. Wok ze stali węglowej jest praktycznie niezniszczalny, dopóki rdza nie przegryzie ścianek na wylot zawsze można go doprowadzić do stanu używalności.

  11. Dzień dobry, mam pytanie jak powinien wyglądać proces powtórnego wypalania woka, jeśli po wcześniejszym schodziła czarna powłoka? Od którego punktu mam teraz zacząć wypalanie woka? Dodam że nie używałem go przez długi czas, ale stwierdziłem że podejmę się jeszcze jednej, 3 próby wypalenia woka w odpowiedni sposób.

  12. Witam , gdzieś czytałem ze palnik do woka powinien mieć moc 9kW, a w większości polskich domów (tak mi się wydaje) wszystkie 4 palniki mają po 3-4kW . Więc jak to jest z naszymi słabymi palnikami czy takie smażenie ma sens?

  13. Witam
    Zle zrozumiałem instrukcje opaliłem woka bez opalania na sucho.Natarłem woka i opalałem aż zrobił się czarny.
    Są jakies zacieki i wygląda to paskudnie.Można temu jakos zaradzic?

  14. Witam zakupiłem u Państwa wok na indukcję. Po wypaleniu odkształciło się dno i nie ma pełnego styku z płytą. Wok ma wybrzuszenie czy coś zrobiłem źle? Dlaczego się wybrzuszył. Pozdrawiam

  15. Witam, wypalałem dzisiaj woka zakupionego u was i mam pytanie: czy możliwe, że wok po wypalaniu nie będzie czarny tylko trochę ciemniejszy niż fabryczny? Po natarciu olejem i wypalaniu olej zmieniał kolor na coraz ciemniejszy i w końcu na brązowy a po dłuższej chwili “wyparowywał” całkowicie, tak ma być czy coś źle zrobiłem?

    1. Wok po wypaleniu na sucho ma kolor grafitowy/lekko fioletowy, a po natarciu olejem ciemnieje, jest trochę czarny, może też być trochę brązowy, tak jak to widać na naszym filmie instruktażowym powyżej.
      Proszę podesłać zdjęcie woka na nasz e-mail to postaramy się ocenić czy jest wporządku

  16. Dzień dobry, przymierzam się do zakupu woka stalowego, jednak mam dostęp tylko do kuchenki indukcyjnej. Czy na indukcji da radę w ogóle wypalić woka, czy potrzebny jest do tego otwarty płomień?

    1. Do wypalenia woka ze stali węglowej potrzebny jest otwarty płomień. W naszej ofercie mamy woki ze stali węglowej na Indukcję, niektórzy klienci używają je bez wypalania, jednak mimo wszystko wszystkie woki ze stali węglowej zalecamy wypalić najpierw na ogniu. Wypalona powłoka węglowa staje się naturalną warstwą zabezpieczająca przed rdzewieniem i przywieraniem smażonych składników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *