Japońskie pierożki Gyoza
Japońskie pierożki Gyoza to pochodzące z Chin pierożki (chińska nazwa Jiaozi), które zyskały w Japonii wielką popularność i obecnie są traktowane jako tradycyjne japońskie danie. Japońskie pierożki różnią się od chińskiego pierwowzoru czosnkowym aromatem i cieńszym ciastem. Można je gotować na parze, smażyć na patelni lub w głębokim tłuszczu, zazwyczaj są podawane z sosem do maczania.

Przepis pochodzi z serwisu KuchnieOrientu.pl

Autor przepisu:

Przemek Przesmycki

Składniki kupisz w sklepie internetowym KuchnieOrientu.pl

Data przepisu:

19.04.2024
Porcje Czas przygotowania
4osoby 1,5godziny
Porcje Czas przygotowania
4osoby 1,5godziny
Składniki
Ciasto:
  • 2szklanki mąki pszennej
  • 1/2szklanki gorącej wody
  • szczypta soli
Sos do maczania:
Sposób przygotowania
  1. Wsypać do miski mąkę i sól, następnie małymi porcjami dolewać gorącą wodę, cały czas mieszając ciasto pałeczkami lub widelcem. Wyłożyć ciasto na deskę i zagniatać przez 5-7 minut. Gotowe ciasto włożyć do miski obsypanej mąką i odstawić na 30 minut aby “odpoczęło”.
  2. W tym czasie pociąć kapustę w małe kwadraciki, odrzucając twarde kawałki znajdujące się przy nasadzie liścia. Włożyć kapustę do miski, lekko posolić, wymieszać i odstawić na parę minut aby puściła sok.
  3. Mięso włożyć do miski, dodać pokrojoną cebulę, czosnek, imbir, sos sojowy, olej sezamowy, szczypiorek, sos rybny i sake. Doprawić do smaku solą i chili. Dodać odciśniętą kapustę i wymieszać całość. Na koniec dodać trochę mąki kukurydzianej lub ubite białko jajka. Delikatnie ponownie wymieszać.
  4. Oprószyć deskę lub stolnicę mąką. Z ciasta formować wałki, które później pociąć na kawałki 2x2cm. Przykryć pocięte kawałki wilgotnym ręcznikiem kuchennym aby nie obsychały.
  5. Każdy kawałek rozwałkować na dość cienki krążek i na środek nakładać małą porcję farszu. Sklejać w tzw. muszelkę to znaczy, tak aby jedna połowa pierożka była płaska i gładka a druga miała fałdki i była wypukła.
  6. Parownik bambusowy do gotowania na parze położyć na garnku z gorącą wodą, uważać aby woda nie dotykała parownika. Do wnętrza parownika włożyć dwa liście kapusty pekińskiej lub papier do pieczenia z wyciętymi niewielkimi otworami i układać na tym pierożki. Przykryć i parować ok. 7 minut.
  7. Cześć pierożków można usmażyć. Na patelni rozgrzać olej, położyć pierożki gładką stroną do spodu i podpiec na na złoty kolor. Podawać na talerzu podpieczoną stroną do góry razem z sosem do maczania.