Ryż do sushi
Ocena ze starego portalu: 4,53 / 45 ocen
Kochasz kuchnię japońską? My również! Zdając sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie ma ryż dla kuchmistrzostwa w Japonii, sprowadziliśmy specjalnie dla Ciebie specjalną jego odmianę, która ma doskonałą konsystencję, formę i poziom lepkości. Zwykły, biały ryż popularny w naszej kuchni europejskiej nie nadaje się do używania go w sushi. Jest za mało lepki i zbyt duży, sprawia, że potrawa traci na swoim smaku. Ten, który oferujemy w naszym sklepie, charakteryzuje się natomiast drobnymi ziarnami oraz dużą lepkością, która pozwala sklejać każdy rodzaj sushi – od nigiri po uramaki! Przede wszystkim – ma on zupełnie inny, charakterystyczny smak, który ucieszy podniebienie każdego wielbiciela japońskiego gotowania. Dla ułatwienia rozpoczęcia swojej przygody z tym rodzajem gotowania, przygotowaliśmy specjalny przepis, który naszym zdaniem sprawdza się bezbłędnie! Warto zaznaczyć, że każdy mistrz sushi posiada swój własny, unikalny przepis i proporcje, jakie stosuje przy dobieraniu składników. Nie bój się eksperymentować, ale najlepiej – zacznij od podstaw! W przepisie została podana propozycja na zastosowanie 1 szklanki ryżu, choć zazwyczaj używa się 2. Zapraszamy do gotowania!

Przepis pochodzi z serwisu KuchnieOrientu.pl

Autor przepisu:

Przemek Przesmycki

Składniki kupisz w sklepie internetowym KuchnieOrientu.pl

Data przepisu:

26.04.2024
Porcje Czas przygotowania
2szklanki ugotowanego ryżu 40minut
Porcje Czas przygotowania
2szklanki ugotowanego ryżu 40minut
Składniki
Zaprawa do ryżu:
  • 4łyżki octu ryżowego
  • 2łyżki cukru białegomożna regulować słodkość od 1,5 do 4 łyżek
  • 1łyżeczka soli
Lub:
  • 5łyżek sushisugotowej zaprawy do sushi
Sposób przygotowania
  1. Ryż wsypać do garnka, przepłukać kilka razy wodą (aż woda straci mleczny kolor). Wlać wodę (1 1/4 razy tyle co ryżu), odstawić ryż na 30-60min, żeby się namoczył (namaczanie nie jest konieczne ale wskazane). Zagotować ryż z wodą, zmniejszyć gaz do minimum. Przykryć garnek pokrywką i gotować 15 min.

    WSKAZÓWKA 02-2017: podaję niezawodny sposób na pomiar dolanej wody, przekazany mi przez znajomego Koreańczyka. Wsypujemy do garnka ryż “na oko”, płuczemy, następnie nalewamy wodę lekko ponad poziom ryżu i kładziemy na ryżu płasko dłoń grzbietem do góry. Poziom wody musi być równy z górą palców, dolewamy lub lekko odlewamy wodę aby uzyskać poziom palców. Obecnie stosuję tylko ten sposób jest szybki i niezawodny.
  2. W czasie gdy gotuje się ryż przygotować zaprawę octową. W małym garnuszku wymieszać ocet, cukier i sól, podgrzać lekko na małym ogniu aż składniki się rozpuszczą. Odstawić do wystygnięcia.
  3. Po 15 min ryż powinien całkowicie wchłonąć wodę. Wyłączyć gaz i trzymać pod przykryciem jeszcze 10 min.
  4. Przesypać ryż do dużej miski, polać równomiernie zaprawą, wymieszać delikatnie drewnianą łopatką, tak żeby nie rozgnieść ziarenek ryżu
  5. W czasie mieszania wskazane jest wachlować ryż wachlarzem lub kartką, aby jak najszybciej go wychłodzić, dzięki temu ryż będzie miał idealną konsystencję. Wystudzony ryż jest gotowy do przygotowania sushi.