Ser z mleka krowiego (Panir)
Ocena ze starego portalu: 5,00 / 3 oceny
Jest to świeży ser domowej roboty (ind. panir), który można jeść sam lub wykorzystać jako składnik potraw. Ma wyjątkowo łagodny smak i podobnie jak tofu, łatwo przyjmuje inne smaki. Nie topi się w wysokich temperaturach. Przygotowanie paniru nie jest skomplikowane. Można z niego robić wegetariańskie pulpety, kotlety etc. Świetnie nadaje się do smażenia na głębokim oleju i panierowania.

Przepis pochodzi z serwisu KuchnieOrientu.pl

Autor przepisu:

Przemek Przesmycki

Składniki kupisz w sklepie internetowym KuchnieOrientu.pl

Data przepisu:

24.06.2021
Porcje Czas przygotowania
200gram 30minut
Porcje Czas przygotowania
200gram 30minut
Składniki
  • 2litry mlekapełnego, najlepsze będzie mleko świeże
  • 5łyżek soku z cytrynylub 2 łyżeczki kwasku cytrynowego lub 325ml jogurtu
Sposób przygotowania
  1. Postawić mleko na średnim ogniu w odpowiedniej wielkości garnku, takim, by mleko podczas zagotowania nie wykipiało.
  2. Duże sitko wyłożyć ściereczką (może być tetrowa pielucha) i umieścić w dużym naczyniu, który pomieści serwatkę.
  3. Gdy mleko się zagotuję dodać środek ścinający sok z cytryny, kwasek cytrynowy lub jogurt. Niemal natychmiast ser oddzieli się od przezroczystej, żółtawej serwatki. Jeśli tak się nie stanie trzeba dodać nieco więcej środka ścinającego. Gdy ser zupełnie się oddzieli od serwatki należy zdjąć garnek z ognia i wylać całość na wyłożone ściereczką sitko.
  4. Jeśli chcemy by ser był bardziej jędrny należy potrzymać go przez chwilę pod zimną, bieżącą wodą. Następnie odstawiamy do odsączenia i po przestygnięciu odciskamy. Jeśli chcemy uzyskać twardy ser, by np. pokroić go w kostkę lub wyrobić „ciasto” należy owinąć go ściereczką i przycisnąć na jakiś czas. Można również powiesić ser w woreczku i pozwolić mu odcieknąć.
  5. Z paniru możemy wykonać wiele wegetariańskich dań kuchni indyjskiej. Najczęściej formuje się go w kulki i smaży na głębokim oleju. Tak uzyskane pulpeciki świetnie smakują w aromatycznych głębokich sosach. Zobacz przepis na Pulpeciki serowe z groszkiem.