Kimchi z kapusty pekińskiej wersja 3 (04-2013)
UWAGA! NAJNOWSZY I NAJLEPSZY PRZEPIS NA KIMCHI Z KAPUSTY JEST TUTAJ

Kimchi z kapusty pekińskiej wersja 3 to najnowszy przepis na kimchi z kapusty pekińskiej na mojej stronie. Tym razem z zastosowaniem sosu rybnego i zagęszczacza z mąki z ryżu kleistego. Dodatek kleiku ryżowego nie jest niezbędny i wiele tradycyjnych przepisów go nie uwzględnia jednak obecnie jest regularnie stosowany ponieważ powoduje, że sos zagęszcza się i dokładnie oblepia liście kapusty, co dodaje kimchi wyglądu i smaku. Najpopularniejsza koreańska jarzynka, którą w Korei podaje się praktycznie do każdego posiłku. Jest bardzo ostra ale ma podobno zbawienne, zdrowotne działanie. Przepis pochodzi od prawdziwej koreańskiej pani domu. Osoby unikające składników zwierzęcych mogą zastąpić sos rybny jasnym sosem sojowym.

Przepis pochodzi z serwisu KuchnieOrientu.pl

Autor przepisu:

Przemek Przesmycki

Składniki kupisz w sklepie internetowym KuchnieOrientu.pl

Data przepisu:

29.03.2024
Czas przygotowania
4godziny
Czas oczekiwania
2tygodnie
Czas przygotowania
4godziny
Czas oczekiwania
2tygodnie
Składniki
  • 2szt. kapusty pekińskiejduże główki
  • 1/2szt. białej rzodkwipokrojonej w cienkie paski
  • 2pęczki cebuli dymkisam szczypior
  • 1szklanka soli
  • 2szklanki koreańskiej papryki chili gochugaru
Kleik ryżowy:
Składniki na pastę:
Sposób przygotowania
  1. Z kapusty zdjąć wierzchnie liście i odrzucić. Opłukać kapustę w zimnej wodzie i przekroić wzdłuż na cztery części. Odkroić twarde końcówki, a każdą ćwiartkę pokroić na 4 części.
  2. Wrzucić wszystko do dużej miski i przesypać dokładnie solą, kilkakrotnie wymieszać. Odstawić na minimum 3 godziny, pamiętając aby przemieszać od czasu do czasu.
  3. Po kilku godzinach przepłukać trzykrotnie w zimnej wodzie aby pozbyć się nadmiaru soli. Po płukaniu spróbować kapusta powinna być minimalnie słona – jeżeli wciąż wyczuwamy słoność płukanie ponawiamy aż do skutku. Po płukaniu wymieszać kapustę w misce z pokrojoną rzodkwią i dymką, odstawić.
  4. Do garnka wlać wodę, dodać mąkę ryżową i cukier, włączyć gaz i oprowadzić do wrzenia ciągle mieszając. Gotować do momentu aż pojawią się bąbelki i kleik stanie się klarowny. Odstawić do całkowitego wystygnięcia.
  5. Zrobić pastę miksując w blenderze jabłko, czosnek, imbir, cebulę i sos rybny.
  6. Do zimnego kleiku dodać paprykę gochugaru i zmiksowaną pastę, wszystko wymieszać. Założyć gumowe rękawiczki i przygotowaną pastą obtaczać dokładnie kapustę, rzodkiew i dymkę.
  7. Przełożyć kimchi do szklanego słoja lub glinianego naczynia (NIE PLASTIKU) układając dosyć luźno aby wydobywające się gazy podczas kiszenia miały ujście.
  8. Przez dwa dni trzymamy w temperaturze pokojowej a później w lodówce przez 2 tygodnie. Po tym czasie kimchi uzyskuje swój właściwy smak i jest gotowe do spożycia. Przekładamy je do mniejszych, szczelnych słoiczków i przechowujemy w chłodnym miejscu a najlepiej w lodówce. W lodówce kimchi można przechowywać przez wiele miesięcy.