Przejdź do treści

oleju sezamowego chili

Japońskie pierożki Gyoza

Japońskie pierożki Gyoza to pochodzące z Chin pierożki (chińska nazwa Jiaozi), które zyskały w Japonii wielką popularność i obecnie są traktowane jako tradycyjne japońskie danie. Japońskie pierożki różnią się od chińskiego pierwowzoru czosnkowym aromatem i cieńszym ciastem. Można je gotować na parze, smażyć na patelni lub w głębokim tłuszczu, zazwyczaj są podawane z sosem do maczania.

Japońska zupa z kaczki z makaronem Soba

Japońska zupa z kaczki z makaronem Soba to smaczna i pożywna zupa z popularnym w Japonii makaronem gryczanym. Makaron soba jest ważnym elementem kuchni japońskiej. Wierzy się że posiada on właściwości oczyszczające organizm. Do jego wyrobu używa się mąkę gryczaną. Są różne odmiany makaronu Soba od jasnobrązowego, po ciemny brąz. Bywają też nakrapiane a nawet zielone, które zawierają proszek z zielonej herbaty. Jest to produkt niezwykle wszechstronny, który sprawdza się nie tylko w zupach i bulionach ale i podawany na zimno.

Pierś kurczaka w sojowo-musztardowej glazurze Karashi joyu

Pierś kurczaka w sojowo-musztardowej glazurze Karashi joyu to pełne japońskie danie składające się z glazurowanego mięsa, makaronu udon i sałatki. Karashi joyu to japońska sojowo-musztardową glazura, która stosuję się do tłustych ryb, mięs i potraw z grilla. W Japonii do jej przygotowania używa się ostrej japońskiej musztardy w proszku, którą rozrabia się z wodą, możemy zastąpić ją ogólnie dostępną ostrą musztardą. Glazurę Karashi joyu można przygotować w większej ilości i trzymać ją w lodówce do dwóch tygodni.

Japońskie pierożki Gyoza

Japońskie pierożki Gyoza to danie bardzo popularne w Kraju Kwitnącej Wiśni jednak jak wiele innych dań pochodzi od wielkiego chińskiego sąsiada. W Chinach pierożki te nazywane są “Jiaozi” a “Gyoza” to po prostu japońska wymowa chińskich znaków określających to danie. Japońskie Gyoza różnią się od chińskiego pierwowzoru wyraźnym czosnkowym aromatem i cieńszym ciastem. Można je gotować na parze, smażyć na patelni lub w głębokim tłuszczu, zazwyczaj są podawane z sosem do maczania na bazie sosu sojowego i octu ryżowego czasem z dodatkiem oleju chili.

Japońskie pierożki Gyoza smażone i gotowane

Najpopularniejszą metodą przygotowania pierożków gyoza jest smażenie na patelni połączone z gotowaniem na parze. Tak przygotowane pierożki nazywane są Yaki-gyoza i tak właśnie przygotowane są pierożki w naszym przepisie. Inne popularne metody przygotowania gyoza to gotowanie (Sui-gyoza) i smażenie na głebokim oleju (Age-gyoza). Japońskie pierożki gyoza spożywane są jako przekąska lub przystawka do zup ramen i dań stir-fry.

Smażony groszek cukrowy w sosie sojowym (by M. Klimczak)

Smażony groszek cukrowy w sosie sojowym to efektowne i bardzo smaczne danie warzywne w stylu japońskim. Najlepiej sprawdzi się jako warzywny dodatek do dania głównego lub wegetariańska przekąska. Jest to jedno z najprostszych i najszybszych do przygotowania dań na mojej stronie, warto jest mieć kilka takich super szybkich przepisów pod ręką. Danie bez żadnych modyfikacji jest w pełni wegetariańskie / wegańskie.

OLEJ SEZAMOWY DO SMAŻENIA

W przepisie Smażony groszek cukrowy w sosie sojowym Magda użyła do smażenia olej sezamowy (ciemny), który otrzymuje się z prażonych ziaren sezamu. Ten typ oleju używa się głównie jako przyprawę o mocnym, orzechowym aromacie. Olej ten natomiast nie jest zbyt dobry do smażenia z uwagi na bardzo niską temperaturę dymienia. Dlatego nigdy nie używajcie go do smażenia stir-fry, które odbywa się na maksymalnym ogniu. Olej sezamowy jest natomiast najpopularniejszym olejem do smażenia w Korei a także jest dosyć popularny w Japonii. Koreańczycy i Japończycy uwielbiają aromat oleju sezamowego i wszędzie tam gdzie smażenie odbywa się na małym ogniu stosują właśnie olej z prażonych ziaren sezamu.

Miso ramen

Miso ramen to klasyczna japońska zupa na bazie pasty miso z dodatkiem makaronu ramen i jajka marynowanego w sosie sojowym. Zupa to w odróżnieniu od klasycznej zupy miso wykonana jest na bulionie drobiowym (miso najczęściej wykonywane jest na bulionie rybnym), który w wersji wegetariańskiej należy zastąpić bulionem shitake lub bulionem z kombu.

Marynowanie jajek dodaje im to dodatkowego smaku ale wymaga użycia dużej ilości sosu sojowego, Ostatecznie zabieg ten można opuścić i dodać do zupy zwyczajne jaja na twardo. Miso ramen serwuje się zazwyczaj na lunch lub jako lekki obiad (z ewentualnym dodatkiem miseczki gotowanego ryżu japońskiego).