Przejdź do treści

Curry z kurczakiem: poznaj jedno z najpopularniejszych azjatyckich dań!

  • przez

Curry z kurczakiemCurry z kurczakiem to jedno z najpopularniejszych azjatyckich dań. Spotkamy się z nim w kuchni tajskiej i w kuchni indyjskiej. 

Chociaż indyjskie i tajskie curry różnią się między sobą, to w obu przypadkach otrzymujemy dobrze doprawione kawałki kurczaka w aromatycznym sosie. Coś dla siebie znajdą tutaj wielbiciele bardzo ostrych smaków (warto wypróbować zielone tajskie curry!). Jeśli wolimy łagodne potrawy, sięgnijmy po delikatniejsze wersje tego przysmaku.

Dowiedz się więcej o azjatyckim curry z kurczaka!

Curry z kurczakiem – tajskie przysmaki

Curry z kurczakiem po tajsku to kultowe danie, znane na całym świecie. Od jakiegoś czasu cieszy się ogromną popularnością także w naszym kraju.

Kurczak po tajsku z mlekiem kokosowym to potrawa prosta do przygotowania, a robiąca na gościach wrażenie. Nazwa curry bierze się od specjalnych past. Powstają one z wielu różnych tajskich przypraw, a także ziół i niektórych warzyw. Czasem jest w nich również domieszka tłuszczu. Wyróżniamy trzy rodzaje pasty: bardzo ostrą zieloną oraz łagodniejszą żółtą i czerwoną. Pasty możemy przygotować samodzielnie lub kupić gotowe (zobacz np. tajska pasta curry).

Mięso, ryby lub owoce morza smażymy razem z pastą. Następnie dodajemy wybrane dodatki – warzywa, grzyby, owoce. Na koniec dolewamy mleko kokosowe. Całość możemy przyozdobić dymką czy prażonymi orzechami (sprawdź przepis na czerwone curry z kurczaka).

Indyjskie curry z kurczaka

Curry z kurczakiem znane jest także w kuchni indyjskiej. Tym razem jednak, używając słowa “curry”, mamy na myśli całe danie, nie samą pastę.

Curry to potrawa w głębokim, gęstym sosie, przypominająca nieco nasz gulasz. Kawałki kurczaka podsmażamy z indyjskimi przyprawami. Oczywiście także możemy użyć gotowej pasty (np. indyjska pasta curry ostra). Następnie dolewamy mleko kokosowe, bądź też przygotowujemy inny sos np. z pomidorów, masła i śmietany. Do zrobienia tego dania wykorzystuje się też jagnięcinę, ryby, kalmary czy warzywa.

Ciekawym rozwiązaniem może być curry z kurczaka z mango i papryką lub z dodatkiem innych egzotycznych owoców.

Curry z kurczakiem to świetny pomysł na orientalne danie – proste, a efektowne. Kurczak w sosie kokosowym smakuje wszystkim; zarówno wielbicielom ostrych potraw, jak i łagodnych, kremowych przysmaków.