Przejdź do treści

Dania orientalne dla wegetarian – poznaj prawdziwe bezmięsne przysmaki!

  • przez

Dania orientalneDania orientalne często kojarzą nam się z kurczakiem w pięciu smakach, mięsnym curry czy tajskimi szaszłykami. Tymczasem warto pamiętać, że znajdziemy wśród nich również niezwykłe bogactwo dań wegetariańskich, bazujących na warzywach, owocach, ryżu i makaronach.

Kuchnia hinduska, tajska czy chińska pełna jest bezmięsnych potraw. Dzięki wyrazistym przyprawom oraz sycącym dodatkom są one nie tylko pyszne, ale też stanowią pełnowartościowy posiłek, którym na pewno się najemy. Nie sposób też nie wspomnieć o tym, że są pełne witamin i bardzo zdrowe!

Poznaj orientalne dania wege, jak np. zielony wegetariański stir-fry czy pudding z tapioki z rabarbarem i makiem!

Dania orientalne to nie tylko mięso!

Dania orientalne bardzo często kojarzą nam się z potrawami mięsnymi. Często na myśl nam przychodzi tajska zupa z mlekiem kokosowym i kurczakiem, indyjski kurczak z pieca tandoor, chińskie mięsa z woka bądź nadziewane mielonym mięsem bułeczki na parze.

Tymczasem wpisując w wyszukiwarkę “kuchnia orientalna przepisy“, znajdziemy mnóstwo przepisów na oryginalne i pyszne dania powstające bez wykorzystania mięsa. Trudno się temu dziwić – istnieje wiele powodów, dla których możemy cieszyć się wieloma orientalnymi przysmakami wege.

Po pierwsze, w wielu krajach azjatyckich mięso jest po prostu dla sporej części społeczeństwa drogim przysmakiem, jadanym tylko od święta. Tak dzieje się np. w Indiach, gdzie na co dzień ludzie żywią się przede wszystkim warzywami strączkowymi, ziemniakami, ryżem i chlebkami z różnymi sosami. W wielu miejscach Azji spożywanie mięsa nie jest też wskazane ze względów religijnych czy światopoglądowych – niektórych rodzajów mięsa w ogóle się nie spożywa.

Pomijając względy wyznaniowe i praktyczne, dania bezmięsne są popularne także ze względu na swój wspaniały smak oraz walory zdrowotne. Warto pamiętać, że wiele orientalnych przypraw wpływa pozytywnie na nasz organizm np. kurkuma, imbir czy cynamon.

Kuchnia indyjska

W kuchni indyjskiej dania wegetariańskie znajdziemy bez najmniejszego problemu.

Już przy przystawkach możemy wybierać spośród licznych potraw wege. Jedną z najbardziej popularnych przystawek jest warzywna pakora; kawałki ziemniaków, cebuli, kalafiora czy innych warzyw zanurza się w cieście z mąki z cieciorki i smaży na głębokim tłuszczu. Popularne są również warzywa z patelni, do których nieraz dodaje się ser paneer.

Dobrze znane są wegetariańskie zupy, a zwłaszcza zupa z soczewicy, powstająca z dodatkiem pomidorów, przypraw oraz mleka kokosowego. Pyszne zupy kremy powstają z warzyw takich jak dynia, ziemniaki czy słodkie ziemniaki. Na bazie warzyw strączkowych robi się sycące i zdrowe potrawy jednogarnkowe. Cieciorka czy fasola służą nieraz do stworzenia często używanej w kuchni indyjskiej mąki.

Jeśli chodzi o dania główne, króluje wegetariańskie curry, czyli kawałki warzyw (często z serem paneer) zanurzone w głębokim, gęstym sosie. Dania są świetnie doprawione, podaje się je z tradycyjnymi indyjskimi chlebkami (np. naan) bądź z ryżem.

Do kanonu kuchni wegetariańskiej można również zaliczyć wyśmienite desery z mlekiem kokosowym i owocami np. wyborny napój mango lassi lub kokosowe lody.

Kuchnia chińska

Danie orientalneKuchnia chińska przywodzi nam zwykle na myśl przede wszystkim dania z woka. W Polsce bardzo lubiane są zwłaszcza te drobiowe – kurczak w pięciu smakach, kurczak curry itd. Warto jednak poznać ciekawą i zdrową alternatywę w postaci chińskich dań wegetariańskich. W woku powstają też świetne smażone dania warzywne, bazujące przede wszystkim na takich warzywach jak fasolka szparagowa, brokuł, dymka, kapusta, por, papryka, ogórek, cukinia czy marchewka. 

Ważnym elementem chińskiej kuchni wege są azjatyckie grzyby np. grzyby Mun. Stanowią doskonały dodatek do różnych zup, dań z patelni, sałatek. Kluczowe jest także niezwykle popularne tofu zwarte bądź miękkie. Ten powstający z soi “serek” jest ogromnie wszechstronny. Sam w sobie nie ma właściwie smaku, za to pochłania aromat i smak towarzyszących mu składników oraz sosów. Możemy użyć go zatem niemal do każdego dania, zaczynając od zup, a kończąc na słodkich deserach. Dostępny jest w wielu wersjach – może mieć różną konsystencję. Warto skosztować azjatyckiego przysmaku, jakim jest… tofu fermentowane.

W kuchni chińskiej niezwykle ważne są ryż oraz makaron. Bazę z ryżu lub makaronu możemy połączyć z dowolnymi wegetariańskimi dodatkami, aby wyczarować świetne i proste orientalne danie. W ten sposób przygotujemy pyszną zupę, obiad z woka bądź sałatkę na zimno. Dodając np. orzeszki ziemne, sprawimy, że potrawa będzie bardziej sycąca.

Kuchnia tajska

Tajskie curry – żółte, zielone czy czerwone – to kultowe danie, znane na całym świecie. Często jednak zapominamy, że curry możemy przyrządzić nie tylko z kurczaka, kaczki czy ryby, ale też z samych warzyw. Warto użyć do tego np. cukinii, papryki czy marchewki. Do wybranych warzyw dodajemy jedną z trzech past curry, a następnie dolewamy dobrej jakości mleko kokosowe. To prosty sposób na pyszne i oryginalne azjatyckie danie.

Kuchnia tajska to również wyśmienite świeże sałatki z dużą ilością ziół np. kolendry, mięty czy tajskiej bazylii. Dodatek soku z limonki sprawia, że całość jest bardzo orzeźwiająca. Taką sałatkę możemy przygotować także na bazie makaronu ryżowego – będzie bardziej sycąca.

Jeśli chodzi o dania z makaronem na ciepło, doskonale pasować będzie do nich sos z dodatkiem… masła orzechowego. Takie danie mocno nas nasyci, a do tego będzie miało naprawdę oryginalny, orientalny smak. Możemy też dodać nieco soku z limonki oraz mleka kokosowego.

W kuchni tajskiej ważne są desery na bazie świeżych egzotycznych owoców – mango, papai, ananasa, pomarańczy. Wykorzystuje się też często kokosa i mleko kokosowe. Z tych wyjątkowych produktów zrobimy świetne lody, puddingi, sałatki oraz koktajle.

Dania orientalne to prawdziwe bogactwo smaków i aromatów. Także zwolennicy kuchni wegetariańskiej znajdą tu coś dla siebie: wyraziste przyprawy, świeże azjatyckie zioła, egzotyczne owoce i warzywa, a także inspirująca baza w postaci makaronu i ryżu… Możliwości jest mnóstwo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *