Przejdź do treści

Kuchnia indyjska – poradnik dla początkujących

Kuchnia indyjskaKuchnia indyjska staje się coraz bardziej popularna w krajach europejskich. Nic dziwnego – kusi egzotycznymi dodatkami, niezwykłymi aromatami i barwami. Jednocześnie jej ogromna różnorodność sprawia, że każdy z nas znajdzie w niej coś dla siebie.

Dzięki coraz łatwiejszej dostępności produktów kuchni azjatyckiej możemy bliżej poznać dziedzictwo kulinarne Indii i samodzielnie przyrządzać charakterystyczne dla tego kraju potrawy. Sprawdź, co warto wiedzieć o kuchni indyjskiej!

Kuchnia indyjska – łagodna północ, ostre południe

Kuchnia indyjska wyróżnia się przede wszystkim swoją ogromną różnorodnością. Wynika ona z wielu czynników m.in. dużego terytorium kraju, różnic religijnych i światopoglądowych, a nawet uwarunkowań historycznych czy klimatycznych.

To dobra wiadomość dla nas, bo dzięki temu znajdą w niej coś dla siebie zarówno wielbiciele łagodnych, aksamitnych i gęstych sosów, jak też miłośnicy prawdziwie ostrych dań. Ci pierwsi wybiorą zapewne dania kuchni północy: są one zwykle łagodniejsze od tych z pozostałych regionów; znajdziemy wśród nich m.in. kurczaka i baraninę w aromatycznych sosach (np. kurczak maślany), dodatki ze specjalnego pieca tandoor czy sos jogurtowy raita.

Kuchnia południa jest znacznie ostrzejsza, obejmuje też wyjątkowo dużo dań wegetariańskich (np. soczewica z warzywami). Na wschodzie kraju sięga się przede wszystkim po ryż, ryby oraz soczewicę; zachodnie regiony znane są z pysznej kaczki po bombajsku i wyśmienitej chałwy.

Lista zakupów – najważniejsze składniki

Zanim zaczniemy swoją przygodę z kuchnią indyjską, warto poznać kilka bazowych składników, występujących w wielu daniach charakterystycznych dla tego kraju.

Jednym z nich jest z pewnością mąka z ciecierzycy. Jest ona wykorzystywana m.in. do sporządzania różnego rodzaju placków, podawanych do wielu indyjskich dań. Z niej robi się też ciasto do pakory, popularnej przekąski: w cieście zanurzamy kawałki warzyw, mięsa czy ryby, a następnie smażymy je w głębokim tłuszczu (tu sprawdzi się z pewnością masło klarowane, czyli ghee).

Innym ważnym składnikiem jest mleko kokosowe – przyda się jako dodatek do zup, sosów, a także pysznych deserów. Musimy pamiętać, że jednym z głównych filarów kuchni indyjskiej są przyprawy np. czosnek, chilli, kolendra, czarnuszka, imbir, kurkuma, kardamon, szafran, sumak i wiele innych. Możemy zakupić też gotowe mieszanki przyprawowe (np. garam masala) oraz pasty, które pomogą w przygotowaniu typowych indyjskich dań (np. indyjska pasta Tandoori Pasco).

Kuchnia indyjska to aromatyczne, gęste sosy, soczyste mięsa i ryby z pieca tandoor, chrupiące przystawki z patelni i wiele innych zaskakujących dań. Dzięki łatwo dostępnym egzotycznym składnikom możemy wyczarować prawdziwą indyjską ucztę we własnym domu.

1 komentarz do “Kuchnia indyjska – poradnik dla początkujących”

  1. Myślę, że głównym składnikiem poza wymienionymi jest cała gama aromatycznych przypraw dodawanych w całkiem dużej ilości praktycznie do każdej potrawy. Wzbogacają smak i jak się dowiadujemy są bardzo zdrowe, zwłaszcza na trapiące europejczyków choroby cywilizacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *