Przejdź do treści

anyżu gwiazdkowatego

Masala chai Herbata po indyjsku

Masala Chai Herbata po indyjsku

Masala chai to przygotowana na sposób indyjski czarna herbata z mlekiem doprawiona przyprawami i posłodzona. Masala Chai jest uwielbiana przez miliony w Indiach. Obecnie także na całym świecie obecnie herbata po indyjsku zyskuje uznanie i popularność. Napój ten jest sprzedawany w całych Indiach przez Chai Wallahs (czyli ulicznych sprzedawców herbaty poruszających się często rikszach). Nalewają oni herbatę z dużych czajników do małych filiżanek. Słowo “masala” czyli po indyjsku “mieszanka przypraw” i  odnosi się do kombinacji przypraw użytych do przygotowania tej herbaty. Skład przypraw jest bardzo różny, zależy od regionu i preferencji przygotowującego. Najczęściej stosowane przyprawy to kardamon, imbir, cynamon, pieprz, goździki, koper włoski i anyż. Przyprawę do herbaty można dostać jako gotowy, wieloskładnikowy proszek. Jednak tworzenie własnych mieszanek jest szybkie i satysfakcjonujące, a smak herbaty znacznie lepszy.

Ketjap manis

Ketjap Manis indonezyjski słodki sos sojowy

Ketjap Manis to bardzo popularny w Indonezji aromatyczny, słodki sos sojowy. Stosuje się go jako dip do maczania lub jako dodatek do zup, gulaszy i marynat. Można go przechowywać w lodówce przez kilka miesięcy. Gotowy <a href=”http://www.kuchnieorientu.pl/produkt/sos-sojowy-slodki-ketjap-manis-a-merk-250ml/” target=”_blank”>Ketjap Manis </a> jest też dostępny w naszym sklepie.

Wieprzowina w sosie czosnkowo-kolendrowym

Wieprzowina w sosie czosnkowo-kolendrowym

Wieprzowina w sosie czosnkowo-kolendrowym to cienkie smażone plasterki mięsa w bardzo aromatycznym sosie sosie z czosnku i kolendrowy. Wieprzowinę zamiast smażyć można także upiec w piekarniku lub na grillu. Intensywność smaku regulujemy ilością dodanego czosnku.

Herbaciane jaja (Cha ye dan)

Herbaciane jaja (Cha ye dan)

Herbaciane jaja (Cha ye dan) to popularna szanghajska potrawa. Są to gotowane na twardo jaja doprawione anyżem, czarną herbatą i sosem sojowym. Specjalne przygotowanie powoduje powstanie atrakcyjnego biało-brązowego marmurkowego wzoru na jajach (dlatego danie to nazywa się także “jajami marmurkowni”. Zazwyczaj spożywa się je na zimno pocięte na ćwiartki serwowane jako przystawka lub przekąska. Można je także zaserwować jako składnik kilkudaniowego chińskiego posiłku.

Pierś kaczki w chrupiącej skórce

Pierś kaczki w chrupiącej skórce

Pierś kaczki w chrupiącej skórce to pyszne i wykwintne danie, wymagające jednak trochę czasu. Marynowanie piersi kaczki powinno być dosyć długie, minimum 2 godziny a najlepiej zalać mięso i pozostawić w lodówce na noc.

Rosół z jajkiem i makaronem

Rosół z jajkiem i makaronem

Ocena ze starego portalu: 4,80 / 5 ocen

Rosół z jajkiem i makaronem to szybka do przygotowania i bardzo smaczna zupa z lekkim anyżkowym smakiem. Jako dodatek użyłem makaron Cha Soba z zieloną herbatą ale równie dobrze można użyć chińskiego makaron Mie.

Wieprzowina na czerwono

Wieprzowina na czerwono

Ocena ze starego portalu: 5,00 / 2 oceny

Wieprzowina na czerwono to łagodne, lekko słodkawe danie gulaszowe charakterystyczne dla kuchni Szanghaju. Tak się składa, że byłem w Szanghaju kilka miesięcy temu i rzeczywiście większość dań w tych okolicach jest łagodna ze słodkawym smakiem. Muszę przyznać, że troszkę “cierpiałem” z powodu tej regionalnej łagodności w kuchni, gdyż osobiście preferuję pikantne potrawy, potrawa słodko-łagodna jest bardzo miła odmianą, ale łagodne potrawy non-stop to dla mnie zbyt wiele! Zgodnie z przepisem gotowałem mięso przez godzinę, ale jak dla mnie było za twarde, następnym razem będę gotował zdecydowanie dłużej 1,5-2 godziny, aż mięso zrobi się kruchutkie. W tradycyjnym chińskim przepisie Wieprzowina na czerwono wykonywana jest z boczku (jadłem taki w Szanghaju dla mnie super ale boczek nie wszystkim może odpowiadać) tym razem użyłem jednak szynki, ale może być także schab, karkówka lub polędwiczka. Potrawa jest bardzo smaczna, o nietypowym, można wręcz powiedzieć deserowym, karmelowo-cynamonowo-anyżkowym smaku. Świetnie nadaje się do obiadu w akompaniamencie ryżu i drugiej pikantnej potrawy. Jeszcze małe wyjaśnienie co do nazwy dania, w Chinach czerwonymi (hong shao dosł. gotowane na czerwono) nazywa się dania duszone zazwyczaj w sosie sojowym z dodatkiem karmelu, co nadaje daniom apetyczny czerwono-brązowy lub brązowy kolor.

Wietnamska aromatyczna smażona wołowina

Wietnamska aromatyczna smażona wołowina

Wietnamska aromatyczna smażona wołowina to prosta w przygotowaniu i bardzo smaczna, aromatyczna potrawa charakterystyczna dla kuchni wietnamskiej. Przyprawy tj anyż, cynamon i kardamon nadają jej korzennego smaku, chili pikantności a prażone płatki migdałów chrupkości. Należy jednak odpowiednio wybrać/przygotować mięso – jeśli mamy polędwicę wołową (niestety jest bardzo droga) sprawa jest prosta, mięso z pewnością będzie miękkie. Natomiast inne kawałki wołowiny wymagają drobnego pokrojenia (koniecznie w poprzek włókien) i wcześniejszego zamarynowania aby skruszały.

Grzyby w ostro-słodkim sosie

Ocena ze starego portalu: 4,86 / 7 ocen

Po artykule o zbieraniu polskich grzybów Mun nie mogło zabraknąć nowego przepisu z ich wykorzystaniem. Do wykonania tego przepisu użyłem trochę uszaków (miałem ich tylko 10g) i dopełniłem potrzebną ilością grzybów Mun. Uważajcie, żeby nie przeholować z grzybami Mun (uszakami), na sucho wyglądają skromnie ale po ugotowaniu robią się kilkanaście razy większe, 25g (ok 10 całych grzybów) to idealna proporcja do 500g pieczarek. Zupełnym przypadkiem do danie trafiła niewielka ilość anyżu gwiazdkowatego (zmieliłem pieprz syczuański w młynku, który był zabrudzony po ostatnim mieleniu anyżu) ale efekt smakowy był bardzo dobry więc postanowiłem umieścić ten dodatek w przepisie, jeżeli jednak nie macie dostępu do tej rzadkiej przyprawy możecie z niej zrezygnować. Danie jadło już kilka osób i wszystkim bardzo smakowało, ja osobiście daję 5-kę. Podawać jako przystawkę do dania głównego lub jako składnik kilkudaniowego chińskiego posiłku.