Przejdź do treści

Wypalanie woka ze stali węglowej

Closeup of chef throwing prawns from wok pan in fire. Fresh asian food preparation on dark background.

WYPALANIE WOKA ZE STALI WĘGLOWEJ

Wypalanie woka to niezbędny zabieg, który musimy wykonać przed użytkowaniem nowo zakupionego stalowego woka. Przygotowana poniżej instrukcja wypalania woka to efekt moich własnych doświadczeń, które nabyłem w ciągu ostatnich kilkunastu lat podczas wypalania kilkudziesięciu woków. Nie zajmuję się wypalaniem woków usługowo, jednak od roku 2000, kiedy zainteresowałem się kuchnią chińską miałem okazję wypalić kilka woków dla siebie, kilka dla rodziny, kilkanaście dla znajomych, kilka do prezentacji i (wyjątkowo) klika dla klientów sklepu. Technika ta ewoluowała a obecny przepis uważam za niemal doskonały, najważniejszą modyfikacją jest wstępne wypalanie na sucho.

Zobacz Woki ze stali węglowej w naszym sklepie

Surowy (zaraz po zakupie) wok ze stali węglowej należy poddać procesowi wypalania. Stal węglowa (o dużej zawartości węgla) pod wpływem podgrzewania zaczyna pokrywać się czarną, węglową powłoką. Powłoka węglowa staje się naturalną warstwą zabezpieczająca przed rdzewieniem i przywieraniem smażonych składników. Aby przyśpieszyć formowanie się węglowej powłoki, przed rozpoczęciem użytkowania należy wok poddać procesowi wypalania.

WYPALANIE WOKA (przed pierwszym użyciem):

  1. Zmyć dokładnie powłokę olejową zabezpieczającą wok używając szorstkiego zmywaka i gorącej wody z płynem.
  2. Wstawić wok na jak największy gaz i podgrzewać „na sucho” aż dno zrobi się grafitowe. Następnie trzymając woka za rączkę opalać wszystkie ścianki aż całe wnętrze zrobi się grafitowe. Wok jest wstępne wypalony „na sucho”. WSKAZÓWKA: zamiast trzymać wok cały czas za rączkę (co jest dosyć męczące), można wsunąć ściankę woka pod żeliwny ząb kratki palnika i czekać aż ścianka zbliżona do gazu się opali, następnie przekręcić wok tak aby opalała się dalsza cześć ścianki. W ten sposób opalić cały wok.
  3. Następnie przy pomocy papieru kuchennego nanieść punktowo cieniutką warstwę oleju na dno woka (aby uniknąć poparzenia papier możemy trzymać szczypcami kuchennymi) i w tym miejscu opalać aż dno zrobi się czarne, stopniowo opalać w ten sposób ścianki aż całe wnętrze woka będzie czarne. WAŻNE: NANOSIMY MINIMALNĄ WARSTWĘ OLEJU – STAL MA BYĆ TYLKO MUŚNIĘTA OLEJEM (jeżeli użyjemy za dużo oleju czarna warstwa zrobi się za gruba i zacznie odpadać przy pierwszym użyciu woka).
  4. Następnie wystudzić wok, umyć ciepłą wodą i szorstkim zmywakiem (bez płynu), osuszyć na gazie i natrzeć kroplą oleju. Wok jest wypalony i gotowy do użycia.UWAGA! Wypalanie należy przeprowadzać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu (wytwarzają się spore ilości dymu). Najlepiej zamknąć drzwi do kuchni, włączyć wyciąg kuchenny, ewentualnie otworzyć okno.

KONSERWACJA WOKA (po każdym użyciu):

  1. Zaraz po każdym użyciu należy wok opróżnić (nie trzymać w woku jedzenia na później), wyszorować specjalną bambusowa szczotką lub szorstkim zmywakiem, samą woda bez użycia detergentów. Dokładnie osuszyć (stawiając krótko na gazie).
  2. Natrzeć wnętrze woka niewielka ilością oleju, podgrzać lekko na gazie w celu zakonserwowania czarnej, błyszczącej powłoki. Wytrzeć nadmiar oleju.
  3. Taki sposób konserwacji zabezpieczy wok przed rdzewieniem i przygotuje go do kolejnego użycia.

Woka nie można zniszczyć jeżeli zaniechałeś konserwacji i cały zardzewiał, należy go dokładnie wyczyścić metalowym zmywakiem (a nawet można użyć papieru ściernego) i przeprowadzić ponownie wypalanie.

Zobacz Woki ze stali węglowej w naszym sklepie

Przygotowany przez nasz dokładny film instruktażowy:
Wypalanie woka ze stali węglowej NA DOMOWYM PALNIKU (wersja krótka)


Wypalanie woka ze stali węglowej NA DOMOWYM PALNIKU (wersja pełna)

Pozdrawiam

Przemek Przesmycki
KuchnieOrientu.pl