Przejdź do treści

Curry indyjskie: jak przygotować to typowe azjatyckie danie?

Curry indyjskieCurry indyjskie to popularna azjatycka potrawa, coraz lepiej znana w naszym kraju. Dzięki łatwej dostępności dobrej jakości produktów indyjskich wiele osób decyduje się na samodzielne przyrządzenie tego dania w domu.

Curry nie jest trudne do przygotowania – wystarczą dobrej jakości mięso, ryby czy warzywa oraz oryginalne dodatki potrzebne do zrobienia sosu. To potrawa bardzo uniwersalna; możemy zrobić ją w wersji na ostro lub w delikatnej, aksamitnej odsłonie. Zobacz, jak ugotować kultowe curry z kurczaka lub w wersji wege!

Curry indyjskie a curry tajskie

Curry indyjskie czasami mylone jest z tajskim curry. Warto więc najpierw wyjaśnić, na czym polega różnica.

W przypadku “tajskiego curry” mamy zwykle na myśli specjalne pasty przyprawowe, wykorzystywane w kuchni tajskiej. Są dostępne trzy ich rodzaje: żółta, czerwona i bardzo ostra zielona. Tajskim curry nazywamy też potrawy powstające na ich bazie. Nazwa dania od razu określa, jaki rodzaj pasty curry został użyty – np. “kaczka w zielonym curry”. Dzięki temu możemy wybrać interesujący nas poziom ostrości.

Curry indyjskie to z kolei charakterystyczny typ potrawy. Mięso, ryby i owoce morza, a także warzywa czy owoce kroi się na kawałki, podsmaża, a następnie umieszcza w gęstym, głębokim, aromatycznym sosie. Do dania podaje się ryż basmati lub indyjskie placki, za pomocą których możemy w łatwy sposób nabierać i podnosić do ust sos. Nazwę “curry indyjskie” noszą też często gotowe sosy, dzięki którym szybko przygotujemy to pyszne danie indyjskie.

Z czego przygotować indyjskie curry?

Indyjskie curryTak naprawdę indyjskie curry możemy przygotować z niemal dowolnych składników. Największą popularnością cieszy się curry z kurczaka – to bardzo uniwersalny smak, który przypadnie do gustu większości osób. Delikatne mięso razem z wyrazistymi przyprawami i słodkawym mlekiem kokosowym to egzotyczne połączenie.

Jeśli chcemy skosztować czegoś nieco mniej oczywistego, spróbujmy curry z baraniny lub jagnięciny. To mięso ma bardziej charakterystyczny smak i jest nieco twardsze.

Warto skosztować również pysznego curry z ryby lub z owocami morza np. kalmarami. Jeśli przygotowujemy takie danie samodzielnie, pamiętajmy o tym, by wybrać gatunek ryby o zwartym, nierozpadającym się mięsie.

Jeżeli nie jesz mięsa, z pewnością ucieszy cię fakt, że istnieje mnóstwo wegetariańskich wersji curry (zobacz np. curry z dyni i białej fasoli). Danie to przygotujemy np. z batatów, pomidorów, fasolki szparagowej, cebuli, dyni czy cukinii. Szczególnie godne polecenia są curry z warzywami strączkowymi (fasola, cieciorka czy soczewica). Są one nie tylko pyszne, ale też bardzo sycące i doskonale zastępują mięsny posiłek.

Warto dodać, że w niektórych rodzajach curry dodatkiem są egzotyczne owoce np. mango czy ananas. W połączeniu z mięsem tworzą zaskakującą propozycję dla miłośników niecodziennych smaków.

Jak zrobić sos do curry indyjskiego?

Sos do curry indyjskiego powinien być aromatyczny i gęsty. Możemy przyrządzić zarówno wersję bardzo ostrą, jak też całkowicie łagodną.

Bazą sosu bardzo często jest mleko kokosowe. Warto znaleźć dobry indyjski sklep, w którym znajdziemy oryginalne mleczko o wysokiej zawartości kokosa i bez niebezpiecznych konserwantów. Wybierzmy to tłuste, które będzie bardziej gęste. Sos może powstać również na bazie śmietany, sosu pomidorowego z dodatkiem masła, a nawet zagęszczonego warzywami bulionu.

Aby nadać daniu ostrości, sięgnijmy po pikantne przyprawy: chili, pieprz, imbir (najlepiej świeży), czosnek, kardamon. W łagodnej wersji dania rezygnujemy z tych przypraw, za to zagęszczamy sos mielonymi migdałami czy orzechami nerkowca. Czasem możemy go nawet odrobinę posłodzić.

Nie zapomnijmy o dodatkach do curry. Całość warto posypać świeżą kolendrą i orzechami nerkowca czy czarnuszką. Do dania podać należy indyjskie placki (np. naan) bądź ryż basmati.

Curry indyjskie to kultowe danie, które cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Warto przygotować je samodzielnie – wystarczą dobrej jakości oryginalne składniki, które bez przeszkód kupimy w sklepie z orientalną żywnością np. na Kuchnieorientu.pl.

1 komentarz do “Curry indyjskie: jak przygotować to typowe azjatyckie danie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *