Przejdź do treści

Chińskie jedzenie: co warto wiedzieć, zanim zaczniesz gotować?

  • przez

Chińskie jedzenieChińskie jedzenie cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Nic dziwnego – kuchnia azjatycka jest bardzo różnorodna, więc każdy znajdzie w niej coś dla siebie. 

Miłośnicy pikantnych potraw będą zachwyceni ostrymi daniami z woka. Zwolenników łagodnych dań zadowolą delikatne zupy czy pyszne smażone w cieście owoce.

Zobacz, jak przygotować kultowe dania chińskie z kurczakiem i inne azjatyckie przysmaki. 

Chińskie jedzenie: mięso i ryby

Jeśli chodzi o chińskie jedzenie, w Polsce znamy przede wszystkim dania bazujące na mięsie. Kurczak curry, kurczak słodko-kwaśny, wieprzowina w pięciu smakach… Rzeczywiście, Chińczycy przyrządzają mięsa na setki różnych sposobów. Warto jednak pamiętać, że oprócz kurczaka i wieprzowiny przygotowują też niesamowite dania z wołowiny (prosta jest np. wołowina z cebulą), baraniny czy kaczki.

Mięso najczęściej krojone jest na kawałki i smażone w woku. Dużą popularnością cieszą się też skwierczące potrawy serwowane na tzw. gorącym półmisku. Nie możemy zapomnieć jednak o rybach, które również stanowią ważny element tradycyjnej kuchni chińskiej. Mogą być gotowane na parze, smażone i podawane w sosie, a także podawane na chrupko, w cieście (np. chrupiąca ryba w słodko-pikantnym sosie).

Makaron i ryż

Kuchnia chińska nie mogłaby istnieć bez ryżu. Towarzyszy on niemal każdemu posiłkowi – podaje się go zarówno jako dodatek, jak i w roli dania głównego. Danie chińskie z ryżem przygotowuje się prosto i szybko; jest sycące i aromatyczne. Ryż sprawdza się też świetnie jako składnik egzotycznych deserów. Z ryżu produkuje się kluczowe w tradycji kulinarnej Chin produkty jak mąka ryżowa czy makaron ryżowy.

Nie możemy zapomnieć o roli makaronu – on także pojawia się w wielu sytuacjach. Zjemy go w zupach, jest podawany jako dodatek do głównego dania, czy też smażony w woku z różnymi dodatkami (zobacz np. makaron sojowy).

Warzywa, owoce, zupy

Chińskie jedzenie jest niezwykle różnorodne. Oprócz wspomnianych już mięs, ryb, makaronu i ryżu dużą rolę odgrywają w niej zupy. Zwykle są to dania wieloskładnikowe, sycące i dość tłuste.

W kuchni chińskiej dość często sięga się też po warzywa, choć rzadko są one surowe – najczęściej stanowią dodatek do dań smażonych lub zup. Owoce natomiast stanowią składnik egzotycznych deserów, choć zdarza się, że są łączone np. ze smażonym mięsem.

Chińskie jedzenie to ogromne bogactwo aromatów i – niekiedy kontrastujących ze sobą – smaków. Warto spróbować!