Przejdź do treści

Kombu katsuo dashi (bulion z wodorostów kombu i tuńczyka bonito)

Wersja do druku:

Wydrukuj przepis
Kombu katsuo dashi (bulion z wodorostów kombu i tuńczyka bonito)
Ocena ze starego portalu: 5,00 / 5 ocen
Japoński bulion uzyskiwany z suszonych glonów kombu i suszonych płatków tuńczyka bonito (katsuobushi). Najbardziej typowy, najczęściej używamy bulion, często nazywany po prostu "dashi". Podstawowy bulion do przygotowania zup miso, zup klarownych i zup z makaronem, dań duszonych a także jako składnik sosów. Zazwyczaj z jednej porcji kombu i katsuobushi przygotowuje się bulion „pierwszy” – ichiban dashi (z pierwszego gotowania) z przeznaczeniem na zupy klarowne, zupy z makaronem i zupy miso, oraz bulion „drugi” niban dashi (z drugiego gotowania) z przeznaczeniem na potrawy gotowane, sosy i jako bulion do gotowania warzyw.
Głosów: 1
Ocena: 5
Twoja ocena:
Rate this recipe!
Czas przygotowania 30 minut
Porcje
litr
Składniki
Czas przygotowania 30 minut
Porcje
litr
Składniki
Głosów: 1
Ocena: 5
Twoja ocena:
Rate this recipe!
Sposób przygotowania
Ichiban dashi (bulion z pierwszego gotowania):
 1. Kombu wkładamy do garnka z 4 szklankami zimnej wody, zostawiamy na 20-30 min. Wstawiamy na średni ogień, tuż przed zagotowaniem wyjmujemy kombu i odkładamy.
 2. Wlewamy 1/2 szklanki zimnej wody w celu powstrzymania gotowania. Dodajemy płatki bonito, zwiększamy ogień na maksimum, zaraz po zagotowaniu zdejmujemy z ognia. W czasie gotowania zdejmujemy łyżką powstająca pianę. Odstawiamy zagotowane płatki bonito i czekamy aż opadną na dno.
 3. Następnie odcedzamy bulion przez sitko, odkładamy wygotowane płatki bonito. Opłukujemy sitko wodą z pozostałości płatków, wykładamy papierem kuchennym i przecedzamy jeszcze raz bulion. Tak przygotowany bulion możemy przechowywać w lodówce do 2 dni, lub zamrozić i przechowywać w tej postaci do 3 miesięcy.
Niban dashi (bulion z drugiego gotowania):
 1. Składniki:
  Kombu i płatki bonito pozostałe z bulionu „pierwszego”
  2 szklanki wody
 2. Do garnka wlać wodę, dodać składniki pozostałe z bulionu „pierwszego”
 3. Zagotować, zmniejszyć ogień na mały i gotować 10 minut. Przecedzić i przechowywać tak samo jak ichiban dashi.
  japoński bulion dashi
Udostępnij ten przepis