Przejdź do treści

Makaron smażony na chrupiąco

Wersja do druku:

Wydrukuj przepis
Makaron smażony na chrupiąco
Makaron smażony na chrupiąco to mój ulubiony dodatek do dań, może być także podany solo jako pyszna przekąska szczególnie lubiana przez dzieci. Jako dodatek powinien być serwowany niesolony gdyż smak nada mu sos z dania. Serwowany samodzielnie musi być porządnie posolony, znakomicie robi mu też dodatek przesmażonej cebulki. Do przygotowania tego dania bezkonkurencyjny jest chiński makaron mie, gruby, mocno falowany makaron podobny do tego z zupek błyskawicznych. Smażenie do tego przepisy wykonałem w woku, był to rodzaj eksperymentu mający sprawdzić czy do dobrze wypalonego woka będzie się przyklejał makaron czy nie. Wok spisał się znakomicie makaron nic się nie kleił, jednak charakterystyczna dla woka punktowa koncentracja gorącą, w przypadku smażenia makaronu nie jest korzystna. Do tego zadania lepiej nadaje się duża patelnia non-stick, dzięki równomiernemu rozłożeniu ciepła uzyskamy bardziej chrupiący i rumiany makaronu. Bardzo polecam to danie, jest to 100% hit stołowy. Z 250g makaronu mie uzyskamy 3 umiarkowane porcje, 2 duże porcję lub 1 wielką porcje dla bardzo głodnego faceta:)
Głosów: 1
Ocena: 5
Twoja ocena:
Rate this recipe!
Porcje
Składniki
Składniki dodatkowe:
  • trochę soli do smaku
  • 1/2 szt. cebuli małej, posiekanej
  • 2 łyżki oleju do przesmażenia cebulki
Porcje
Składniki
Składniki dodatkowe:
  • trochę soli do smaku
  • 1/2 szt. cebuli małej, posiekanej
  • 2 łyżki oleju do przesmażenia cebulki
Głosów: 1
Ocena: 5
Twoja ocena:
Rate this recipe!
Sposób przygotowania
  1. Makaron mie gotujemy 4-5 minut. Odsączamy na sitku, przelewamy obficie zimną wodą (aż do wystudzenia). Zostawiamy na sitku na kilka minut, żeby trochę przeschnął.
  2. Na teflonowej patelni lub w woku (wok musi być bardzo dobrze wypalony inaczej makaron będzie się przyklejał) na maksymalnym ogniu rozgrzewamy 4-5 łyżek oleju. Wrzucamy makaron, dobrze mieszamy z olejem.
    Makaron smażony smażenie
  3. Zostawiamy makaron na 1 minutę, następnie sprawdzamy czy zarumienił się od spodu, jeżeli nie to czekamy dłużej aż się zarumieni (musicie wyczuć swój palnik u mnie trwa to 1 minutę ale korzystałem też z palników gdzie zarumienienie trwało 2 minuty).
  4. Następnie dobrze mieszamy makaron przy pomocy 2 szpatułek, rozrywając wszystkie przysmażenia. Zostawiamy na kolejną minutę, kiedy się zarumieni znowu mieszamy.
    Makaron smażony mieszanie
  5. Powtarzamy tak 4 razy lub więcej, za każdym razem makaron będzie bardziej chrupiący i rumiany. Jeżeli makaron się przypala i/lub zaczynamy czuć spaleniznę dodajemy oleju.
  6. Na zdjęciu jest makaron po 4 smażeniach w woku, makaron smażony na patelni jest bardziej chrupki i rumiany. Akurat do smażenia makaronu wok nie jest tak dobry jak patelnia z uwagi na to, że gorącą w nim koncentruje się punktowo w jego środku. Tym razem jednak użyłem woka aby zademonstrować, że dobrze wypalony wok jest praktycznie nieprzywieralny.
    Makaron smażony po smażeniu
  7. Tak przygotowany makaron jest doskonałym dodatkiem do dań chińskich, szczególnie potraw z obfitym, gęstym sosem. Serwuję się go w oddzielnej miseczce lub kladzie na talerzu i polewa daniem z sosem.
    Makaron smażony w miseczce
  8. Można go także serwować jako przekąskę, szczególnie lubianą przez dzieci (moje córki go uwielbiają). Jako dodatek do dań serwuje się go bez solenia, jako przekąskę należy dobrze posolić, ja dodaję także do smaku pół cebulki, posiekanej i przesmażonej na oleju (tak jak okrasa do polskich pierogów). PYCHA!
Udostępnij ten przepis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *