Przejdź do treści

Kim-Chi / Przepis internauty

Wersja do druku:

Wydrukuj przepis
Kim-Chi
Ocena ze starego portalu: 4,67 / 6 ocen
Podobno każda koreańska rodzina ma swój przepis na kim chi - ale Polacy nie gęsi... Ten przepis to moja kompilacja kilku przepisów znalezionych w sieci, wypróbowana i doceniona już kilkakrotnie 🙂
Głosów: 2
Ocena: 5
Twoja ocena:
Rate this recipe!
Czas przygotowania 2 godziny
Czas oczekiwania 3 dni
Porcje
Składniki
Pul (kleik ryżowy):
Czas przygotowania 2 godziny
Czas oczekiwania 3 dni
Porcje
Składniki
Pul (kleik ryżowy):
Głosów: 2
Ocena: 5
Twoja ocena:
Rate this recipe!
Sposób przygotowania
  1. Kapusty myjemy i tniemy na kawałki – tradycyjnie kroi się je w ten sposób, że najpierw jednym cięciem wzdłuż na pół, potem drugim cięciem wzdłuż na ćwierci. Potem wycina się twardą część i kroi te ćwiartki poprzecznie na 2.5 centymetrowe kawałki.
  2. Marchew i seler tniemy najlepiej na zapałki.
  3. Teraz przekładamy pokrojoną kapustę do wielkiego gara i z uczuciem wcieramy w nią sól – tyle, ile chcemy. Może być albo słone, albo słonawe, albo posolone 🙂 Trzeba próbować w trakcie.
  4. Po wtarciu soli dodajemy pozostałe warzywa. Kapusta powinna poleżeć natarta solą jakąś godzinę, żeby zmiękła i wypuściła wodę. Następnie dokładnie płuczemy kapustę i odcedzamy.
  5. Kiedy kapusta leży w soli, przygotowujemy pastę chilli. Najpierw przygotowujemy pul. Jeśli mamy mąkę ryżową, to bierzemy 1/3 mąki ryżowej i gotujemy chwilę w szklance gorącej wody na małym ogniu. Jeśli nie mamy, to bierzemy ryż, wrzucamy do większej ilości wody i gotujemy aż woda będzie skrobiowym kisielem. W obu przypadkach miksturę należy ostudzić.
  6. Do miseczki wrzucamy chilli i słodką paprykę. Oryginalne przepisy mają tu tylko chilli, ale taka ilość tej przyprawy wystarczy, żeby zabić przeciętnego Europejczyka, więc ja mieszam chilli z papryką słodką. Jeśli dacie 1/3 chilli to i tak będzie bardzo ostre.
  7. Wyciskamy do tej samej miseczki czosnek, imbir i wrzucamy uprażony sezam. Następnie wlewamy w to pul – tyle ile trzeba, żeby wyszła dość gęsta pasta - i ugniatamy. Na koniec wlewamy 2 łyżeczki oleju sezamowego i jeszcze trochę ugniatamy 🙂
  8. Nacieramy mieszankę warzyw pastą chilli – można to robić w rękawiczkach, bo plami i parzy. Uważajcie, żeby nie dotknąć oka palcem od momentu, kiedy znalazło się na nim chilli. Nie trzeba dawać całej pasty – tylko tyle, żeby pokryło dokładnie każdy kawałek kapusty.
  9. Zamykamy szczelnie pojemnik i zostawiamy na noc. Od dnia następnego, kim chi powinno stać w chłodzie – dobrym pomysłem jest przełożenie do hermetycznych pojemników i włożenie kim chi do lodówki. Ten etap jest bardzo istotny, bo żeby zaszła fermentacja do mieszanki nie może docierać powietrze i musi stać w chłodzie. Kim chi jest gotowe, zależnie od szkoły, po 3 – 7 dniach.
Udostępnij ten przepis
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
Your Cart is empty!

It looks like you haven't added any items to your cart yet.

Browse Products